AZS UKW

Akademickie Mistrzostwa Polski

KU AZS UKW w roku akademickim 2023/2024  jest organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w:

 1. Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie – 17-19.05.2024
 2. Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej/finał – 16-19.06.2024

Klasyfikacja w roku akademickim 2022/2023

Klasyfikacja medalowa:
UKW Bydgoszcz - 15. miejsce na 99 uczelni: 4 złote medale 3 srebrne medale,  1 brązowy medal.  Dokładne wyniki znajdują się na stronie ampy.pl.

Klasyfikacja generalna:
UKW Bydgoszcz - 46. miejsce na 129 uczelni (623 pkt.). Dokładne wyniki znajdują się na stronie ampy.pl.

Klasyfikacja w typie uniwersytetów:
UKW Bydgoszcz - 14. miejsce na 19 uniwersytetów. Dokładne wyniki znajdują się na stronie ampy.pl.

KU AZS UKW w roku akademickim 2021/2022 jest organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w:

 1. Akademickie Mistrzostwa Polski w strzelectwie sportowym 1-3.04.2022,
 2. Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej/półfinał A 15-18.05.2022
 3. Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie 20-22.05.2022

Klasyfikacja w roku akademickim 2020/2021

Klasyfikacja medalowa:
UKW Bydgoszcz - 33. miejsce na 99 uczelni: 1 złoty medal. 3 srebrne medale, 3 brązowe. Dokładne wyniki znajdują się na stronie ampy.pl.

Klasyfikacja generalna:
UKW Bydgoszcz - 44. miejsce na 123 uczelnie (479,5 pkt.). Dokładne wyniki znajdują się na stronie ampy.pl.

Klasyfikacja w typie uniwersytetów:
UKW Bydgoszcz - 13. miejsce na 19 uniwersytetów. Dokładne wyniki znajdują się na stronie ampy.pl.

Już od początku istnienia (1961 rok) pod nazwą Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych, a od 2008 roku jako Akademickie Mistrzostwa Polski, są najważniejszą imprezą sportową dla sekcji uczelnianych AZS, stanowią także zwieńczenie całego systemu imprez sportowych w środowisku akademickim – od imprez uczelnianych, poprzez ligi międzyuczelniane, aż po inne imprezy centralne.

Ostatnie lata, to okres intensywnego rozwoju organizacyjnego tych rozgrywek. Wzrasta liczba dyscyplin, w których rywalizują uczelnie, a także wzrasta liczba startujących zespołów. Swój udział w systemie AMP zaznacza ponad 200 szkół wyższych. Każda z nich jest klasyfikowana na koniec każdej edycji. Daje to możliwość oceny nakładów organizacyjnych, szkoleniowych i finansowych skierowanych na rozwój sportu powszechnego w uczelniach z całej Polski.

Akademickie Mistrzostwa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują 41 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich (przede wszystkim w sportach zespołowych) rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przejście jednego - strefa lub dwóch - środowisko i strefa etapów eliminacji. Pozostałe dyscypliny, głównie w sportach indywidualnych rozgrywane są w formule jednych zawodów skupiających wszystkie zainteresowane uczelnie z całej Polski.

Zdobycie największej liczby punktów w 30. najlepszych startach daje uczelni tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy, jeżeli EUSA – Europejska Federacja Sportu Akademickiego – organizuje zawody w tej dyscyplinie.

W ramach Akademickich Mistrzostw Polski prowadzone są także klasyfikacje Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Funkcjonuje siedem typów: Uczelnie Społeczno-Przyrodnicze, Uczelnie Medyczne, Uniwersytety, Uczelnie Techniczne, Wyższe Szkoły Zawodowe, Wyższe Szkoły Niepubliczne oraz Uczelnie Wychowania Fizycznego. Jeżeli w AMP danej dyscypliny wystartuje przynajmniej sześć uczelni z jednego typu, najlepsze z nich otrzymują medale MPTU.

Cele Akademickich Mistrzostw Polski:

 • Przegląd pracy sportowo-wychowawczej i organizacyjnej Klubów Uczelnianych AZS i Studiów Wychowania Fizycznego i Sportu.
 • Sprawdzian poziomu sportowego, wyłonienie Akademickiego Mistrza Polski w poszczególnych dyscyplinach sportowych w klasyfikacji generalnej oraz w poszczególnych typach uczelni.
 • Wyłonienie najlepszych uczelni jako reprezentantów Polski na Akademickie Mistrzostwa Europy w poszczególnych dyscyplinach sportowych.
 • Popularyzacja kultury fizycznej i rywalizacji sportowej w środowisku akademickim.
 • Promowanie logo, nazwy i barw uczelni oraz Akademickiego Związku Sportowego.
 • Integracja młodzieży akademickiej poprzez sport.
 • Przeciwdziałanie patologiom społecznym, w szczególności narkomanii, alkoholizmowi i nikotynizmowi, zagrażającym środowisku młodzieży uczącej się.
 • Działanie na rzecz organizacji wolontariatu.