AZS UKW
Sukces UKW w AME w Wioślarstwie w Hanowerze

W sobotę, 12 września 2015 r. zakończyły się rozgrywane w Hanowerze IX Akademickie Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie. W mistrzostwach, w których wzięło udział blisko 600 zawodników z 18 krajów (w tym z 81 europejskich szkół wyższych) bardzo dobrze spisała się reprezentacja Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Osady UKW Bydgoszcz zakwalifikowały się do pięciu biegów finałowych i zdobyły dwa medale. Medal srebrny w konkurencji dwójek podwójnych w kategorii kobiet zdobyły: Monika Kowalska i Patrycja Wełnińska. Medal brązowy zaś wywalczyła nasza czwórka podwójna mężczyzn - również w kategorii lekkiej - w składzie:  Dariusz Paczkowski, Dawid Wachowicz, Rafał Nalewalski i Marcin Zgorzelak. W tym samym składzie nasza męska drużyna startując w czwórce na "długie" wiosła zajęła piąte miejsce.

Nasza srebrna dwójka Monika i Patrycja startując w czwórce podwójnej wraz z koleżankami z osady: Pauliną Straszewską i Katarzyną Trzeciak były o krok od zdobycia kolejnego medalu brązowego. Dziewczyny zajęły bowiem, bardzo nielubiane przez sportowców, czwarte miejsce. Czwórka bez sternika mężczyzn (Bartosz Modrzyński, Dawid Kowalkowski, Paweł Kotecki i Jakub Sochacki) wywalczyła natomiast piątą lokatę.

Nie udało się zakwalifikować do biegu finałowego ósemce studentek UKW w składzie: Klaudia Jedynak, Justyna Wika, Magdalena Janowiak, Daria Romiej, Emilia Leszczyńska, Dominika Rybarczyk, Daria Woźniakowska, Paulina Straszewska oraz sterniczka Katarzyna Trzeciak. Dziewczyny wywalczyły 7 miejsce ostatecznie pokonując w bezpośrednim wyścigu repasażowym osadę Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Opiekę trenerską nad naszymi akademickimi wioślarkami i wioślarzami sprawował trener Lech Olszewski a ekipie towarzyszyli wiceprezesi KU AZS UKW prof. Bernard Mendlik i mgr Krzysztof Kościański.

Nasze studentki i studenci na co dzień trenują w bydgoskich klubach wioślarskich: Lotto Bydgostii, Bydgoskim Klubie Wioślarek i Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim. Zarządom tych klubów i trenerom klubowym składamy serdeczne gratulacje i podziękowania. Serdeczne gratulacje składamy także naszym wioślarkom i wioślarzom startującym w Akademickich Mistrzostwach Europy.