AZS UKW

Sukcesy UKW w AMP w Wioślarstwie 2016

Akademickie Mistrzostwa Polski w Wioślarstwie w Bydgoszczy za nami. Były bardzo udane dla gospodarzy i organizatorów mistrzostw; Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Finały zakończyły się w piątek 03.06.2016 r., a wystartowało w nich 218 studentek i studentów z 21 krajowych wyższych uczelni.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie przed Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego ex aequo z Politechniką Warszawską. W klasyfikacji uniwersytetów zwyciężył Uniwersytet Kazimierza Wielkiego przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warszawskim.

Gwiazdą zawodów była studentka UKW Bydgoszcz, Monika Kowalska, która zdobyła w tych mistrzostwach 3 złote medale; w jedynce kobiet, dwójce podwójnej kobiet z Klaudią Jedynak i dwójce podwójnej kobiet kategorii lekkiej z Patrycją Wełnińską.

Okrasą zawodów były rekordowo obsadzone wyścigi ósemek. Wystartowało 13 osad ósemek męskich i - po raz pierwszy w historii akademickich mistrzostw - aż 8 ósemek żeńskich. Męską ósemkę wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, nasza osada zajęła 2 miejsce w finale B.
Nasza osada to; Marcin Chaliński, Wojciech Chudy, Paweł Kotecki, Dawid Kowalkowski Borys, Poniatowski, Jakub Sochacki, Marcin Zgorzelak, Krzysztof Kotulski i sterniczka Katarzyna Trzeciak.

W konkurencji ósemek kobiet studentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Klaudia Jedynak, Magdalena Janowiak, Urszula Kowalska, Emilia Leszczyńska, Dominika Rybarczyk, Paulina Straszewska, Daria Woźniakowska, Katarzyna Trzeciak i sterniczka Patrycja Wełnińska) wywalczyły medal brązowy, nieznacznie ulegając osadom z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

Blisko medalu byli Dawid Wachowicz z Marcinem Zgorzelakiem startujący w męskiej dwójce podwójnej kategorii lekkiej, którzy ostatecznie uplasowali się na czwartym miejscu a Patrycja Wełnińska w jedynce kobiet zajęła drugie miejsce w finale B.

Trenerem naszych akademickich osad jest Lech Olszewski a głównymi organizatorami, wzorowo przeprowadzonych, - mistrzostw byli Katarzyna Domańska i Krzysztof Kościański.

Nasi studenci na co dzień trenują w Bydgoskim Klubie Wioślarek, Lotto Bydgostii i Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim.