AZS UKW
Medale UKW na AMP w wioślarstwie

W dniach 26-28.05.2017 na bydgoskim Torze Regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Wioślarstwie, których organizatorem był Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Startowało ponad 200 studentek i studentów z 18 wyższych polskich uczelni.

Bardzo dobrze zaprezentowali się studenci i studentki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Nasze wioślarki i wioślarze wywalczyli w tych mistrzostwach łącznie 10 medali: w indywidualnych konkurencjach - w klasyfikacji generalnej - 2 złote medale i w klasyfikacji uniwersyteckiej: 3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy, a w klasyfikacji drużynowej generalnej - trzecie miejsce i brązowy medal oraz w klasyfikacji uniwersyteckiej 1 miejsce i medal złoty.

Dwa złote medale w jedynce i wspólnie z Klaudią Jedynak w dwójce podwójnej.- podobnie zresztą jak w ubiegłym roku - zdobyła Monika Kowalska (zwyciężając oczywiście także w klasyfikacji uniwersyteckiej). Dwukrotnie nasze osady były o krok od zdobycia medalu. Naszej ósemce kobiet (Magdalena Baszyńska, Urszula Kowalska, Dominika Rybarczyk, Eliza Skornia, Marika Skornia, Patrycja Wojtkowiak, Wiktoria Łukasiewicz, Katarzyna Trzeciak i st. Monika Kowalska) zabrakło do brązowego medalu niespełna 0,2 sek. (osada zdobyła srebrny medal w klasyfikacji uniwersytetów). Męskiej dwójce podwójnej kategorii lekkiej (Rafał Nalewalski i Marcin Zgorzelak) też do medalu zabrakło niewiele, bo 0,3 sek. (dwójka zwyciężyła w klasyfikacji uniwersytetów).

W klasyfikacji uniwersytetów medale także zdobyli: srebrny - Rafał Nalewalski w jedynce i brązowy - nasza męska ósemka (Bartosz Furgal, Patryk Niedziałkowski, Miłosz Pięta, Jakub Sochacki, Filip Staszak, Jan Żabicki, Marcin Zgorzelak, Kotulski Krzysztof i st. Katarzyna Trzeciak).

W drużynowej klasyfikacji generalnej wioślarki i wioślarze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wywalczyli trzecie miejsce za Akademią Leona Koźmińskiego z Warszawy i Politechniką Gdańską, natomiast w klasyfikacji uniwersyteckiej studenci i studentki UKW  zajęli pierwsze miejsce wyprzedzając min. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski.

Trenerem naszych akademickich wioślarek i wioślarzy jest Lech Olszewski, a kierownikami naszej uniwersyteckiej ekipy i głównymi organizatorami mistrzostw byli dr Katarzyna Domańska - prezes KU AZS UKW i Krzysztof Kościański - wiceprezes KU AZS UKW.

Warto dodać, że uroczyste otwarcie Akademickich Mistrzostw Polski w Wioślarstwie uświetnił "Gaudeamus" w  wykonaniu studentów z Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją prof. Bernarda Mendlika.

Impreza  zakończyła się wspólnym grillowaniem i biesiadowaniem uczestniczących w mistrzostwach ekip.